පෘථිවියෙන් පිටත ජීවයක් ඇති බවට චීනය මෑතකදී විශාල ප්‍රකාශයක් කළේය. මෙයට මුල්වූයේ චීනයේ Sky Eye දුරේක්ෂය පෘථිවියේ කිසිදා හමු නොවූ එවැනි සංඥා කිහිපයක් අල්ලාගෙන තිබීමය. මෙය මුලින්ම හෙළි කළේ චීනයේ නිල පුවත්පත වන Science and Technology Daily විසිනි. කෙසේ වෙතත්, මෙම සොයා ගැනීම සම්බන්ධ වාර්තා සහ සමාජ මාධ්‍ය පළ කිරීම් කෙටි කලකින් මකා දමන්නට ඔවුන් විසින්ම කටයුතු කර තිබේ.

බ්ලූම්බර්ග් වාර්තාවකට අනුව ලොව විශාලතම දුරේක්ෂය වන Sky Eye පටු කලාපීය විද්‍යුත් චුම්භක සංඥාවක් ග්‍රහණය කර ගෙන තිබුණි. දැනට මෙම සංඥා විමර්ශනය කෙරෙමින් පවතී. Bloomberg ට අනුව, පර්යේෂණයේ ප්‍රධාන විද්‍යාඥ Zhang Tonji උපුටා දක්වමින් චීන පුවත්පත පැවසුවේ, දැන් සොයාගෙන ඇති සංඥා කලින් අල්ලා ගත් ඒවාට වඩා බෙහෙවින් වෙනස් බවයි. කෙසේ වෙතත්, ටොන්ජි පවසා ඇත්තේ එය ගුවන්විදුලි සංඥා මැදිහත්වීමක් පමණක් විය හැකි බවයි.

සයන්ස් ඇන්ඩ් ටෙක්නොලොජි ඩේලි මෙම පුවත තම වෙබ් අඩවියෙන් මකා දැමීමට හේතුව තවමත් පැහැදිලි නැත. මෙය චීනයේ විද්‍යා හා තාක්ෂණ අමාත්‍යාංශයේ නිල ප්‍රවෘත්ති පත්‍රයයි. කෙසේ වෙතත් මෙම පුවත මාධ්‍ය ආයතන කිහිපයක් විසින් ප්‍රසිද්ධියට පත් කරනු ලැබුවේ එම වාර්තාව මකා දැමීමටත් පෙරය. එසේම, මෙම වාර්තාව Weibo සමාජ මාධ්‍ය වේදිකාවේ රැල්ලක් බිහිකර පැතිර ගියේය.

වාර්තාවේ ටොන්ජිගේ ප්‍රකාශයට අනුව, මීට පෙර 2020 සහ 2022 දී ද සැක සහිත සංඥා වර්ග දෙකක් අනාවරණය විය. Sky Eye Telescope 2020 සැප්තැම්බර් මාසයේදී දියත් කරන ලදී. එය චීනයේ Guizhou හි නිරිතදිග පළාතේ පිහිටා ඇත. එහි විෂ්කම්භය මීටර් 500 ක් වන අතර එය අඩු සංඛ්යාත රේඩියෝ සංඥා වලට අතිශයින් සංවේදී වේ. පිටසක්වල ජීවීන් සෙවීමේදී මෙම දුරේක්ෂය වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරනු ඇති බව Tonji පවසයි.

විශේෂ පිටසක්වල ජීවීන් සොයා ගැනීම සඳහා චීනය Closeby Habitable Exoplanet Survey (CHES) නමින් මෙහෙයුමක් දියත් කර ඇත. මෙම මෙහෙයුම හරහා සූර්යයා වැනි තරු 100ක් ඉලක්ක කර මෙහි වායුගෝලය අවබෝධ කර ගැනීමෙන් ජීවයේ පැවැත්මේ හැකියාව සොයා ගැනීමට හැකි වේ. මෙපමණක් නොව 2026 දී පෘථිවියට සමාන තවත් ග්‍රහලෝකයක් සොයා ගැනීම අරමුනු කරගත් පෘථිවි 2.0 මෙහෙයුමක්ද චීනය දියත් කරනු ඇත.

 64 total views

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here